مقالات فنی

هرکدام از لنز های دوربین مداربسته در چه شرایطی کاربرد دارند؟؟

لنز های فیکس (F) :

لنز هایی با فاصله کانونی ثابت هستند. در دورین هایی که از این نوع لنزها استفاده شده است. امکان زوم اوپتیکال ( زوم به وسیله تغییر فاصله کانونی ) وجود ندارند.

فاصله کانونی در این لنزها با واحد میلی متر (mm) اندازه گیری می شود. فاصله کانونی های 2.8 – 3.6 و 4 میلی متر جزو فاصله کانونی هاب استاندارد در لنز های مدل فیکس است.

هرچه این عدد بیشتر باشد تصویر ما به اصطلاع زوم تر و بسته تر و هرچه این عدد کمتر باشد تصاویر بازتر و وایدتری داریم. دوربین هایی که دارای این لنز هستند در محیط هایی استفاده می شود که زاویه، شعاع و میزان دید دوربین ثابت بوده و نیاز به تغییر ندارند.

 

لنز های متغییر :

مدل تنظیم دستی:

لنزهای متغییر لنز هایی هستند که میتوان فاصله کانونی آن ها را تغییر داد و تصویر را زوم کرد. به مدل دستی این نوع لنز ها لنز وری فوکال (varifocal) میگویند که با 2 چرخ دنده ای که در آن وجود دارد کاربر میتواند میزان زوم و فوکوس دوربین را تغییر دهد.

مدل تنظیم برقی:

به مدل های اتوماتیک و برقی لنز های متغیر، لنز موتورایز (Motorize) میگویند که به کمک موتوری که داخل آن وجود دارد کاربر میتواند با دادن فرمان از طریق دستگاه رکوردر، فاصله کانونی لنز را تغییر داده و تصویر را زوم یا زوم بک کند.
از دوربین های لنز متغیر بیشتر در مکان هایی مانند صندوق های فروشگاهی، باجه های بانک، پیشخوان ها و محیط هایی که پلاک خوانی میکنند استفاده میشود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *